SMS o mandacie? Zachowaj czujność!
📩 Obserwujemy powrót kampanii SMS-owej, w której oszuści informują o rzekomo nieuregulowanych opłatach za wykroczenia drogowe.
Fałszywe wiadomości zawierają fikcyjną sygnaturę, odniesienia do przepisów prawa, a nawet groźby skierowania sprawy do sądu w przypadku braku płatności. Cyberprzestępcy wykorzystują także wizerunek spółki zarządzającej autostradą A4.
💳 Link zawarty w wiadomości prowadzi do strony, na której użytkownik proszony jest najpierw o podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, a następnie danych karty płatniczej.
⚠️ Dodatkowym elementem wywierania presji są krótkie terminy płatności (np. 48 godzin) oraz sugestie istnienia dowodów wykroczenia (nagrania, zdjęcia), które mają skłonić odbiorcę do szybkiego działania.
🔎 Nie daj się oszukać! Zawsze weryfikuj adres strony, do której prowadzi link, samodzielnie wyszukując w przeglądarce adres instytucji, która rzekomo wysłała wiadomość. Znajdziesz w ten sposób również oficjalne kanały kontaktu, dzięki którym możesz zweryfikować prawdziwość wiadomości.
Powiadomienia o mandatach możesz natomiast zweryfikować za pomocą aplikacji mObywatel.
📲 Podejrzane SMS-y zgłoś do CERT Polska przesyłając je na numer 8080.
Pamiętaj!
Widzisz phishing? Zgłoś to.
Za pomocą formularza na stronie CERT Polska
Zgłoś incydent